sunnuntai 19. heinäkuuta 2026

Kärhöjä ja vedenpaisumusta

Loistokärhö SAMARITAN JO ('Evipo075')
Nyt se on kuulkaa loppukesän kärhöjen kukinta-aika kunnolla käynnissä meilläkin. Aika hienoa! Moni kärhöistä nousi tänä vuonna reippaammin kuin viime vuonna mutta muutama on edelleenkin nukuksissa ja aika monta lähti kasvamaan vasta juhannuksen aikoihin tai jopa sen jälkeen, joten ne eivät ainakaan kovin pitkään ehdi kukkia ennen talven tuloa. Onneksi reippaammin kasvuun lähteneet näyttäisivät kukkivan niidenkin edestä.
Tarhaviinikärhö PERNILLE ('Zo09113')
Aurinkopenkin kärhötuessa PERNILLE aukaisi yhtä aikaa vaikka miten monta kukkaa. Kertarysäyksellä kukintaan taitaa olla hänen mottonsa. Toivottavasti kukinta ei pääty yhtä nopeasti kuin se alkoi. En ole varma, onko PERNILLEN kaverina kasvava tarhaviinikärhö 'Etoile Violette' hengissä lainkaan. Versoja on kyllä noussut senkin kohdalta mutta kärhöt tuli istutettua melko lähelle toisiaan. Viime kesänä Violette ei ainakaan kukkinut eikä nytkään yksikään nupuista näytä sen nupuilta. Niiden versoja en erota toisistaan, joten on aivan mahdollista, että Etoile vasta kasvaa kaverinsa seassa kohti korkeuksia.
Loistokärhö 'Rouge Cardinal'
'Rouge Cardinalin' sametinpunaiset kukat ovat haastavia saada kuvattua oikean värisinä. Kärhö on upea ilmestys ja myös luotettava talvehtija. Lisäksi se on ollut ainakin meillä ensimmäisenä kukkivien loistokärhöjen joukossa, joten suosittelen nappaamaan sellaisen ostoskoriin heti kun vain vastaan tulee.
'Rouge Cardinal' ja taustalla ihan vasemmassa reunassa 'Omoshiro'.
Loistokärhö 'Omoshiro'
Loistokärhö 'Multi Pink' ei kyllä ole tänä vuonna kovin kerrannainen.
Istutin 'Multi Pinkin' vasta alkukesällä maahan, joten vaatimaton kukinta sille sallittakoon. Jospa se näyttäisi tulevina vuosina todellisen luontonsa. Sen väri on kyllä kaunis ja sopii hienosti nuotiopaikan mustiin puurakenteisiin. Sen kaverina kasvava 'Skyfall' on yhtä utuisen värinen mutta sävyltään liila. Istutin 'Skyfallin' vasta viime kesänä ja sillä meni hyvin pitkään päästä kasvun vauhtiin tänä vuonna. Viimein lähtempänä juhannusta se vihdoin suvaitsi näyttää nenäänsä ja on nyt lähtenyt rauhalliseen tahtiin kasvamaan. Mitäpä sitä hötkyilemään. Kolmantena samassa seinäkkeessä pitäisi kasvaa 'Madame Julia Correvonin' mutta se on näyttänyt nenäänsä viimeksi kesällä 2023. Olen melko varma siitä, että Madame on ottanut jostain niin nokkiinsa, että on päättänyt hiipparoida kokonaan muille maille. Ehkä hankin joskus uuden tilalle, sillä Madamella on oikein kauniin väriset kukat ja monet kehuvat sen olevan helppo ja varma kärhö.
Lauantai-illan rankkasadetta
Viimeisen parin viikon ajan oli mukavan poutaista mutta nyt Suomen yli liikkuvista saderintamista riitti meillekin vettä kerrakseen. Sääennusteita seuratessani päätin tyhjentää sadevesiastioita puutarhaan niin paljon kuin ehdin, jotta tynnyrit eivät ihan heti tulvisi yli. Yhdistin samaan urakkaan syyslannoitteiden levittämisen aremmille puuvartisille, niin on sekin annettu kerrankin ajoissa. Kasvimaan tynnyri oli jo tyhjentynyt muutama päivä aikaisemmin mutta liiterin nurkan tynnyri oli vielä puolillaan. Sen sijaan liiterin toisen nurkan IBC-kontti oli edelleen täynnä. Meillä ei ole suoraan sen hanaan käypäistä letkuakaan, joten kuskasin kaksi ämpärillistä kerrallaan vettä ympäri puutarhaa.  Kolmensadan litran kohdalla alkoi jo hapottaa ja kun lähemmäs 400 litraa oli kiikutettu vettä, päätin lopettaa homman siltä päivältä. Kengästäkin oli jo pohja irronnut useampi tyhjennysreissu aiemmin.
Kovia kokeneet puutarhalenkkarini.
Ihme kyllä, pohjan puuttuminen ei oikeastaan haitannut kävelemistä. Jalan alle jäävät pikkukivet ja muut kumpareet vain tuntuivat pikkuisen enemmän kuin toisen kengän läpi mutta vielä noilla varmaan muutaman viikon puutarhatöitä tekee... Seuraavana päivänä oli vuorossa vedenkantoa palstalla. Siellä kannoin istutuksille noin 200 litraa eikä kyllä sen jälkeen tehnyt mieli enää jatkaa omalla pihalla IBC-kontin tyhjentämistä. Hyvä, etteivät vesiämpärit tulleet jo uniinkin! Vielä kuitenkin ehdin kantaa muutaman ämpärillisen kontista vettä kasveille ennen kuin lauantai-iltana alkoi vedenpaisumus.

Lauantai-illan, yön ja sunnuntaiaamun aikana kertyneet vedet.
Tänä aamuna yhdeksän jälkeen sade rauhoittui hetkeksi aikaa sen verran, että viitsi lähteä tyhjentämään sademittarin. Päivän aikana satoi edelleen tasaista ja välillä melko reipasta tahtia vielä 25 milliä mutta neljän aikoihin sade alkoi vihdoinkin loppua ja viiden jälkeen aurinkokin hetkittäin pilkisteli nopeasti liikkuvien pilvimassojen välistä. Reipas tuuli kuivatti nopeasti enimpiä pisaroita kasveista, joten pääsin kuvaamaan kärhöjä.
Loistokärhö 'Innocent Blushin' ensimmäinen avautunut kukka oli saanut ikäviä täpliä terälehtiinsä.
Loistokärhö 'Multi Blue' kukkii jo komeasti pation laidalla.
Ensimmäinen loistokärhö 'Beautiful Briden' kukista on melkein auki.

Päivän kärhöksi laitetaan tänään kukintaansa aloitteleva mantsuriankärhö.
Mantsuriankärhö lähti jo alkukesästä kiipeilemään kohti naapuriseinäkettä enkä nähnyt tarpeelliseksi sitä takaisin omalle puolelleen ohjailla. Naapurissa 'Skyfall' ja 'Multi Pink' eivät kuitenkaan saa omaa osuuttaan tänä kesänä peitettyä, joten riittää tunkeutujallekin hyvin tilaa. Kirsikanpunaiset tuoksuherneet tuovat sentään vähän väriä seinäkkeeseen ja mantsuriankärhö hoitakoon vehreyspuolen kun kasvuhaluja kerta riittää. Tässäpä olivat meillä tällä hetkellä kukkivat kärhöt ja nyt vain odotellaan kaikkien pääkukintaa.

5 kommenttia:

  1. Ah miten kauniita kärhöjä ja toivottavasti kaikki ovat elossa, nekin, joista et vielä tiedä.
    Voi puutarhalenkkareita :-D Hyvin havainnollistavat, että muutama miljoona askelta on tullut tassuteltua. Ihan hirmuinen homma tuo veden kuskauksen määrä. Minulla on 200 litran tynnyrit rännien alla, ja mieluiten tyhjennän niistä vain puolet kerrallaan. Se on sellainen sopiva määrä roudata isoilla kastelukannuilla vähän sinne tänne.
    Ehdin jo miettiä, onko meillä satanut kerrankin peräti enemmän kuin teillä, mutta ilmeisesti ei, jos mittarisi oli noin täynnä + 25 mm. Meillä tuli saaren tarkimman mittaajan mukaan 52 mm lauantaina. Oman mittarini asteikko loppui kesken ekaa kertaa ikinä. Enpä ole juuri tänä kesänä ehtinyt edes sadevesitynnyreitä tyhjennellä, sillä sateita on tullut niin säännöllisesti, ettei kastelua ole juuri tarvinnut kuin ruukkukasveille.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Sitä toivon minäkin. Ei ole kivaa, jos joku puutarhaan hankittu kasvi ottaa hatkat. Kärhötkin voivat olla aika kalliita hankkia, joten sitä suuremmalla syyllä niiden toivoisi viihtyvän.
      Lenkkarit ovat ikivanhat, joten ei ihme, jos ne alkavat hiljalleen lahota käsiin. Tuo irronnut pohjakin oli paikoin ihan paperinohueksi kulunut. Toisessa kengässä pohja on monesta kohdasta irtoamassa mutta ei vielä lähtenyt edes napakammin kiskaisemalla irti.
      Meillä on kaksi 200 litran tynnyriä ja se IBC-kontti, joten ei lopu ihan heti kasteluvesi. Tosin sitten, jos tarvitsee niitä tyhjentää puutarhaan, joutuu aika monta ämpärireissua tekemään. Pitäisi olla 15 litran kastelukannut, niin tulisi muutama askel vähemmän :D Täällä on myös satanut tänä kesänä sen verran tasaiseen tahtiin, että kasteluvettä on tarvinnut melkeinpä ainoastaan ruukkuistutuksille. Olisin voinut vielä viikon-pari ottaa poutasäätä. Hyvä, että teillekin osui kerrankin kunnon sademäärä. 52 milliä on jo ihan hyvä määrä ja varsinkin jos se tulee sopivan rauhalliseen tahtiin eikä kaatosateena.

      Poista
  2. Te saitte sadetta ihan hurjasti, meillä kaikki runsaat ennusteet kutistuivat sunnuntain 3 mm sateeseen. Olisin toivonut 10-20 mm sadetta (kaunista sadetta). Onneksi tuosta pienestä sateesta me saimme taas katoilta IBC konttiin vettä kastelua varten ;). Ei mene ihan tasan nämä paikalliset tilanteet. Sinulla oli melkoinen homma tuossa veden rahtaamisessa!
    Minullakin kärhöt heräsivät tänä vuonna myöhemmin. Ja sama on oma kokemukseni Rouge Cardinalin kukinnan aikaisuudesta. Onneksi sinulla on niin paljon kärhöjä, että kaunista kukintaa riittää eri puolilla pihapiiriä.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Sadealueet taisivat suunnata tänne (ja Tampereen seudulle tulvauutisista päätellen). Olisi minullekin riittänyt aivan hyvin se 10-20mm. Ihan hullun hommaa oli se ämpäreiden kuskaaminen mutta tulipahan kuntoiltua ja syyslannoitteetkin lähtivät hyvin liukenemaan, kun tuli kasteltua rakeet hyvin ja viikonlopun sateet varmasti liuottivat lisää.

      Poista
  3. On teillä tullut sadetta! Ja olet kyllä saanut vettä kiikuttaa 😊 Runsaasti tuli kyllä täällä Tampereen kupeessakin. Meillä ei ole nykyään sademittaria, niin tarkkaa määrää en tiedä. Ihanaa että tuli, kovasti veden tarpeessa alkoivat jo olla kasvit.
    Kauniisti kukkivat kärhöt 😊

    VastaaPoista

Kiitos visiitistä, toivottavasti viihdyit blogini parissa! Voit jättää kommenttiin myös pienen muiston käynnistäsi tai ajatuksia juuri lukemastasi postauksesta. Tervetuloa uudelleen!