Nytpä osui ja upposi Kristiina K:n kuukauden haaste. Eilinen iltapäivä ja ilta meni nimittäin alkukuusta tapahtuneen mokan jälkiseuraamuksia siistiessä eikä urakka ole vieläkään loppunut. Seuraava kertomus sopii kaikille niille, joilla on tapana pitää missä tahansa kaapissa, varastossa tai laatikossa kuiva-aineita ja jemmata ehkä pikkuisen ylimääräistäkin pahan päivän varalle, vähän niin kuin varmuusvarastoksi. Ottakaa tästä opiksi tai naurakaa makeasti! Meillä on keittiössä aika huonosti tilaa säilytellä isompaa määrää tavaraa, joten hankimme muutama vuosi sitten pari muovista varastolaatikkoa, joihin keräsimme pitkään säilyviä elintarvikkeita vaatehuoneessa säilytettäväksi. Ai että, kun on ollut kätevää ostaa tarjouksesta kerralla vaikkapa useampi pussi pastaa, kaurahiutaleita tai jauhoja ja hakea niitä sieltä käyttöön, kun keittiön laatikosta on kyseinen tuote yllättäen loppunut.
 |
| Varmuusvarastolaatikko. |
Mahdollisuuksia mokaamiseen on houkuttelevan paljon. Päiväykset vähintäänkin ovat vaarassa paukkua mutta sehän harvemmin haittaa kuivatavarassa. Käyn itse laatikot perusteellisesti läpi muutaman kerran vuodessa ja aika usein muistan jopa tarkistaa ennen vasta ostetun avaamista, että olisiko varastoissa ollut vanhempaa. Nyt ei siis ollut sellaisesta mokasta kyse, vaan siitä, että alkukuusta kävin lisäämässä toiseen laatikkoon jotain. Laatikko oli aika täynnä ja juuri sillä hetkellä ei ollut mukamas aikaa järjestellä sisältöä niin, että kannen olisi saanut kunnolla kiinni. Myöhemmin se sitten unohtui ja boksi oli pari viikkoa avonaisena vaatehuoneessa. Eilen oli sopiva hetki ottaa laatikot ulos inventaariota varten ja lajittelin reippaasti tavaroita makuuhuoneen lattialle päiväysjärjestykseen. Sivusilmällä rekisteröin toisen laatikon pohjalla jotain "roskaa" ja ajattelin, että mikähän paketti siellä on levinnyt. Jauhopussin päiväystä katsoessani tuli mieleen, että siinä laatikossa ei pitänyt olla siemeniä, rouheita tai ylipäätään mitään niin tummaa.
 |
| Lajittelut jäivät kesken, kun kurkkasin laatikon pohjalle ja näin nämä satoine kavereineen. Osa kuolleita, osa hyvinkin eläviä. |
Perhekin mykistyi hetkeksi, kun kutsuin heidät katsomaan näkyä. Eipä siinä muu auttanut kuin tutkia, mistä paketista ötiäiset ovat mahdollisesti tulleet ja mitä ne edes ovat. Isäntä otti huolehtiakseen jälkimmäisen ja minä tutkin lasten kanssa, miten iso osa laatikon sisällöstä on pilalla. Sain siinä samalla kuulla, että lapset olivat nähneet muutaman samanlaisen koppiksen jo aiemmin tällä viikolla muissa huoneissa. Lajiksi paljastui leipäkuoriainen ja todennäköisesti ensimmäiset olivat tulleet nuudelipaketin mukana. Ainakin nuudelit oli tuhottu aika perusteellisesti. Melkoisen vahvat hampaat noilla kuoriaisilla on, kun elintarvikkeiden muovipakkausten lisäksi ne olivat järsineet nuppineulan nupin kokoisia kuoppia itse varastolaatikon pohjaan. Olivat yrittäneet mokomat karkuun laatikon pohjan kautta mutta eivät onneksi olleet vielä sieltä saaneet läpireikää aikaiseksi.
 |
| Nuudelit olivat jauhon ja silpun sekoitusta. Kuoriaisia oli sisältö mustanaan. |
Myös kaksi spagettipussia (Myllyn Paras) oli täydellisesti vallattu mutta minusta tuntuu, että todennäköisemmin ulkomaisen tuotteen mukana tulee ylimääräisiä proteiinilisiä kuin kotimaisesta tuotteesta. Spagetit olivat heti nuudelipussin alla laatikon pohjimmaisina, niin olivat helppo kohde kuoriaisille. Lopulta suoraan hävitettäväksi menivät molemmat spagettipussit, yksi makaronipussi ja yksi nuudelipaketti, eli ei onneksi kovin paljoa. Ehjiltä näyttäneet laatikon ruokapaketit käytetään mahdollisimman pian pois ja tarkistetaan siinä samalla, ettei seassa ole kuoriaisia tai niiden toukkia. Ja lienee sanomattakin selvää, että laatikko sisältöineen pysyy tyhjenemiseen saakka näkösällä paikalla keskellä lattiaa ja kansi tiukasti kiinni. Tänä viikonloppuna ruuaksi tehdään jotain nuudeleista ja jättiannos makaronilaatikkoa. Kyseisessä laatikossa kun oli peräti kuusi pussillista makaronia. Leipomisurakkaakin piisaa, jotta saadaan viljapohjaiset tuotteet vähemmäksi ja vainoista mahdollisesti selvinneille kuoriaisille vähemmän piilopaikkoja. Himputti, kun pitikin mennä joulun alla ostamaan lähikaupasta valikoimasta poistuvia jauhoja monen monta pussillista!
 |
| Spagettipusseissa oli paljon reikiä ja jonkun verran kuoriaisiakin mutta spagetteja oli syöty nuudeleita vähemmän. |
Kuvat on otettu ulkona, sillä laatikko saastuneine sisältöineen kiikutettiin ulos melkein -20 asteen pakkaseen. Myös keskuspölynimurin pölysäiliö tyhjennettiin saman tien ulos, jotta koppiaiset eivät möngi sieltä takaisin sisätiloihin. Mitään en olisi mahtanut sille, että kuoriaisia tuli elintarvikkeen mukana kotiin. Sen sijaan olisin voinut estää niiden leviämisen ympäri huushollia laittamalla kannen kiinni. Ja todennäköisesti olisin sitä tehdessäni joutunut ottamaan laatikon pois vaatehuoneesta ja huomannut kuoriaiset jo silloin. Nyt ötökät ehtivät lähteä vaeltamaan ties minne ja minun pitää käydä myös kaikki keittiön kaapit läpi erityisen tarkasti. Vaatehuoneen ja makuuhuoneen siivosinkin perusteellisesti eilen. Kukahan sitä oikein kuvitteli ottavansa oikein rennosti nämä ensimmäiset kunnon vapaapäivät kahteen viikkoon?
Voi itku miten ovat saaneet tuhoa aikaan! En olisi uskonut että poraavat itsensä muovistakin läpi :/ hyh hyh.. onneksi jotain oli pelastettavissa!
VastaaPoistaNo enpä olisi uskonut minäkään. Onneksi noissa ei rahallinen arvo kovin suurta ollut mutta itseäni ainakin kirpaisee aina viskata ruokaa roskiin. Nyt on pakko, sillä eipä noita tee mieli syödäkään.
PoistaNo jopas on kurja tilanne. Olen luullut että esim. makaronit ja vastaavat säilyvät vaikka kuinka kauan. Oliko noissa vanhentuneet päivät, vai voivatko ei vanhentuneen päiväyksen sisältävätkin saada tuollaisia ötököitä? Olen varsinainen ötökkäkammoinen, joten en todellakaan haluaisi tuollaista kotiini. Tsemppiä ja jaksamista teille kotinne ötököiden lymypaikkojen löytämiseksi.
VastaaPoistaTodennäköisesti siihen nuudelierään (jos se nyt oli riesan lähde) on ehtinyt aikuinen kuoriainen munimaan jo ennen pakkaamista ja olemme tuoneet munia tai peräti toukkiakin sisältävät nuudelit autuaan tietämättöminä kaupasta kotiin. Eihän tuollaisten värillisten pakkausten läpi edes näe, jos ne sisältävät jotain ei-toivottua tuliaista. Päiväystä oli hyvinkin vielä jäljellä kaikissa tuotteissa. Optimiolosuhteissa (30 astetta, ilmankosteus 60%) leipäkuoriaiset kehittyvät munasta aikuiseksi jopa 40 päivässä mutta vaatehuoneessa oli selvästi viileämpää, joten kehitys on ollut hitaampaa. Edellisestä inventaariostakin on varmaan se puoli vuotta aikaa, joten kuoriaisilla oli hyvin aikaa lisääntyä. Jos kuoriaiset eivät olisi ehtineet kuoriutua, niin sittenhän olisimme syöneet ne muna- tai koteloasteella. En tiedä, onko se yhtään mukavampi ajatus kuin aikuisten hyönteisten löytäminen...
PoistaKiitos tsempeistä! Tänään on löytynyt vain alle kymmenen kuoriaista, joten ehkäpä ne eivät vielä ehtineet levittäytyä koko taloon. Keittiöstä en ole toistaiseksi löytänyt yhtäkään.
Huh huh eipä voi kuvitella mitä kaupan paketista voi paljastua. Ehkäpä oli kuitenkin onni että paketti oli muovilaatikossa vaikkakin osin avonaisena. Keittiön kaapissa olisivat taatusti ehtineet levitä ties mihin pakettiin. Tyttärien muutettua kotoa ei meiltä varmaan enää löydy nuudeleita. Paras kuitenkin tarkistaa tilanne. Tsemppiä tuholaistorjuntaan. - terkuin pienen pihan Tuija
VastaaPoistaSanopa muuta! Keittiön kaapeissa olisi myös ollut paljon enemmän kuoriaisille sopivaa sapuskaa, joten siinä mielessä hyvä, että olivat vain vaatehuoneen laatikossa. Ja onneksi toisen varastolaatikon kansi oli kiinni, joten sen sisältö säilyi koskemattomana. Leipäkuoriaisia voi tulla kotiin mm. leivän, keksien, pastan, riisin, siemenien, pähkinöiden, suklaan, kahvipapujen, mausteiden ja rohdoksien mukana, joten täysin turvassa siltä ei ole käytännössä kukaan. Onneksi noita ei kovin usein tule vastaan, niin ei tarvitse menettää yöuniaan.
PoistaVoi ei, kauhean työn pistivät teidät tekemään. Toivottavasti olette saaneet nyt kaikki hengiltä.
VastaaPoistaTänä aamuna ei ole tullut ainakaan vielä yhtään kuoriaista vastaan ja eilenkin listittiin alle kymmenen, joten ehkäpä tästä selvittiin säikähdyksellä. Pitää vain seurata, ettei noihin "karanteenissa" oleviin ruokiin ilmesty lisää.
PoistaOi voi, oli ikävä yllätys ja karkulaisten suhteen vielä ikävämpi. Toukkia tai munia ei todellakaan haluaisi löytää ruoka-aineista.
VastaaPoistaMitkään ötökät eivät ole kovin kivoja löytöjä ruokatarvikkeista mutta ei niiltä aina pysty näemmä välttymään. Tulipahan koettua tämäkin ja mikä onni, että tuli ryhdyttyä inventaariopuuhiin nyt eikä vasta kuukauden päästä. Ties mikä katastrofi silloin olisi ollut vastassa!
PoistaHuh, mikä sotku. Enpä tuollaista haluaisi itselle enkä muillekaan. Oikeastaan tässä jutussa ainoa sinun mokaksi luettava asia on laatikon kannen unohtuminen auki. Taatusti niin ei tapahdu jatkossa. Eihän kaikkien nuudelipakkausten sisälle edes näe. Eikä ole tullut mieleen, että kuiva-ainekset pitäisi ennen ostoskärryihin laittamista tarkastaa ötököiden varalta.
VastaaPoistaEipä ole kovin hauskaa lomapuuhaa siivota kaappeja. Hyvä kuitenkin, ettei tarvitse kiirehtiä töihin ja jättää ötököitä lisääntymään.
Niinpä. Mitään en olisi mahtanut paketissa piileskeleville kuoriaisille, ellei niitä olisi jo valmiiksi näkynyt joukoittain jossain paketin läpinäkyvän osan takana. Ihan varmasti varastolaatikoiden kannet pysyvät jatkossa tiukasti kiinni ja voi olla, että jatkossa käyn useammin vähintään nostelemassa ruokapakkauksia, jotta niiden välissä mahdollisesti piilottelevat yllätykset löytyvät nopeammin. Luulen, että varsinkin ulkomaiset tuotepakkaukset tulee tarkistettua paremmin jo kaupassa. Vaikka kuoriaisia voi tulla myös suomalaisiin leipomoihin tai elintarviketehtaisiin vaikkapa jauhojen seassa, luotan silti enemmän kotimaisen tuotteen puhtauteen. Hysteeriseksi en kyllä aio niiden suhteen ruveta, sillä pelkkä nuudelien välttäminen ei riitä. Leipäkuoriaisia kun voi tulla kotiin myös leipomotuotteiden, pastan, riisin, siemenien, pähkinöiden, suklaan, kahvipapujen, mausteiden ja rohdoksien mukana. Kun miettii, millaisiin paketteihin vaikkapa riisiä, jauhoja tai kahvia pakataan, niin eipä ole kuluttajalla mitään mahdollisuutta jo kaupassa tarkistaa, sisältääkö kyseinen tuote kuoriaisia tai niiden esiasteita. Ainoa keino estää niiden lisääntyminen olisi säilyttää kaikki elintarvikkeet alle 15 asteen lämpötilassa mutta kenellä on mahdollisuus sellaiseen?
PoistaTulipahan siivottua kaapit perusteellisesti.