perjantai 17. lokakuuta 2025

Valkosipulit maahan

Puutarhapuuhat ovat jo pikkuisen edistyneet syysloman aikana. Toissapäivänä istutin mm. valkosipulit. Siinä sitä olikin urakkaa kerrakseen, sillä viime syksynä unohdin merkitä eri lajikkeiden paikat muistiin, minkä seurauksena eri paikoista nostetut sipulit oli lajiteltu eri laatikoihin. Lisäksi otin itusilmuista kasvaneista valkkareista poikkeavan väriset erilleen jatkokasvatusta varten. Muutama valkosipuli erottuikin kynsiä erotellessa selvästi muista mutta suurin osa näytti aivan samalta kuin aurinkopenkistä myyränkarkottimina olleet 'Alexandrat'. Ehkä ensi syksynä saa paremmin selvää, ovatko kaikki "ehkä"-merkinnällä varustetut rivit todellisuudessa samaa kantaa vai onko niistä joku isännän tädiltä saatua kantaa (Marjatta) tai viime syksynä ostettua 'Messidoria'.

Oletteko ennen nähneet vaaleanpunakuorisia valkosipuleita? Miten hellyttäviä!
Melkein sydän suli, kun sain itusilmuista kasvaneet, poikkeuksellisen valkokuoriset valkkarit perattua. Muiden valkosipulien kynnet olivat enimmäkseen violetein juovin koristettuja ruskeakuorisia mutta nämäpä olivat selvästi roosanvärisiä. Ulkonäöstä erotti myös nostovaiheessa poikkeuksellisen tummanpunaiset valkkarit. Siinä missä muiden ulkokuoret olivat kuivuessaan vaalenneet joko valkoisiksi tai violettijuovaisiksi vaaleiksi, tummat olivat menneet violeteiksi. Violettien kuorien sisältä paljastui tummanruskeakuorisia kynsiä.

Tummakuorinen eroaa kuivattunakin selvästi noista "normaalimman" näköisistä valkosipuleista.
Perkaamisen ja parhaiden kynsien valikoimisen jälkeen maahan päätyi 8 Marjatta-ehdokasta, 10 valkokyntistä, 11 tummanpunaista, 12 melko varmaa 'Messidoria', 13 joko 'Messidoria' tai 'Alexandraa' (viimesyksyisen unohduksen takia), 12 'Alexandran' jättikynttä ja yhden kukinnon verran itusilmuja, jotka käytetään ensi kesän aikana ruuanlaittoon. Yleensä istutan noin kolmekymmentä kynttä maahan, joten määrä "vahingossa" tuplaantui. Talven aikana syötäväksi jäi myös ihan älytön määrä valkosipulia, kun piti nostella aurinkopenkissä villiintyneet myyränkarkottimet pois.
'Alexandralla' on tapana tehdä järjettömän suuria kynsiä. Tämä murikka lienee tämänhetkinen ennätys.
Valkosipulien istutuspaikaksi valitsin kasvimaan laidalla olleen kesäkukkapenkin. Kasvimaalla on ollut sipuleita muutaman vuoden aikana joka lavassa, joten nyt tulee lavoihin kunnon taukovuosi sipuleista. Ensi syksynä voisi istuttaa valkosipulit aidan toiselle puolelle alueelle, joka vapautui pari vuotta sitten maa-artisokilta. Sen jälkeen voikin aloittaa taas hyvillä mielin lavakierron. Tällaisia pohdiskelin kompostia valkosipulien kasvupaikalle kaivaessa ja kynsiä maahan lykkiessä. Puuhassa hurahti useampi tunti ja toiseksi viimeisen kipon kynsiä istuttaessa oli jo niin hämärää, että piti hakea sisältä otsalamppu avuksi. Seuraavaksi päiväksi oli luvattu vesisadetta ja kun paikkakin oli jo tehty valmiiksi, niin tulipahan sitten kokeiltua otsalampun kanssa istutusta. Hyvin onnistui.
Tikkujen sekamelska merkkaa rivejä. Muistiinpanoissa on tallessa, montako tainta mistäkin rivistä pitäisi keväällä löytyä.
Pidin lajittelemani kynnet omissa astioissaan myös istuttamisen jälkeen, sillä tarkoitus oli maistella, onko niissä myös makueroja. Kaikki varmat 'Messidorit' ja 'Marjatat' istutin maahan mutta onpahan kahdessa eri 'Messidor'-ehdokkaassa, valko- ja punakuorisissa sekä 'Alexandrassa' jo maisteltavaa kerrakseen. Olen oikeastaan aika innoissani tästä projektista, jos sitä ei vielä ole huomannut.
Valkosipulien lisäksi olen istuttanut viimeisimmät kukkasipulihankinnat.
Ehdin syysloman aikana vihdoinkin myös kukkasipuliostoksille ja vieläpä useampaankin kauppaan. Tosin olin aika nuukalla päällä, joten mukaan lähti vain unkarinsinililjaa, asuurihelmililjaa, turkinlumikelloja, suvikelloja sekä yhden pussin 'Finola'-tulppaaneita (ei kuvaa). Lumi- ja suvikellot ovat itselleni ihan uusia tuttavuuksia enkä vielä keksinyt, mihin kukkapenkkiin ne istuttaisi. Onneksi on ruukkuja ja kellari, niin voi siirtää päätäntävastuun keväälle. Suvikelloista kaksi oli jo lähtenyt kasvuun ja toivon, että lumikellotkaan eivät olisi ehtineet kuivua liikaa myymälän hyllyssä. Selasin joka pussin läpi ja valitsin sen, jossa tuntui olevan tuoreimman tuntuiset sipulit. Keväällä sitten näkee, menivätkö eurot hukkaan. Muista syyslomaviikon aikana tehdyistä puutarhapuuhista lisää myöhemmin mutta päivän kärhö pitää ehdottomasti tähän loppuun laittaa kun sellainen vielä löytyy.
Loistokärhö 'Jan Pawel II' se vaan jaksaa yrittää.
Yllättävän tummat raidat "Janne" onkin saanut näin kylmällä kukkiinsa.
Muut kärhöt ovatkin jo luultavasti luovuttaneet tältä vuodelta, ei ainakaan pikavilkaisulla näkynyt enää aukeamassa olevia nuppuja. Surullista. Saa nähdä, joutuuko 'Jan Pawel II' myös luovuttamaan tulevan yön aikana, sillä jo nyt pakkasta on kolme astetta. Tulossa on varmasti tämän syksyn kylmin yö.

12 kommenttia:

  1. 'Jan Pawel II' ei näytä piittaavan syksystä tippaakaan. Sehän vihertää ja kukkii kuin kesällä konsanaan. Upea, sinnikäs kärhö.
    Piilotit multaan komean määrän valkosipuleita. Meillä istutettiin 34 kynttä, joka määrä ei sipuleina riitä seuraavaan satoon saakka.
    Vasta nyt tajusin, että olisimme voineet laittaa valkkareita tyhjänä olevaan Majalispenkkiin, kun en sinne mitään monivuotista aio vielä istuttaa.
    Yksittäinen Aleksandran kynsi painaa samanverran kuin kokonainen valkosipuli. Tuollaiset olisivat ruokaa valmistaessa helppoja käsiteltäviä.
    Mukavaa viikonloppua sinulle!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. 'Jan Pawel II' vitkutteli kesällä niin pitkään, että sietääkin pidentää kasvukautta täältä päästä. Voi olla, että nyt ei enää sekään jaksa kukkia, sillä meillä oli ollut viime yönä alimmillaan miltei 7 astetta pakkasta.
      Ei meilläkään se normaali noin 30 sipulia (vähennettynä takaisin maahan istutettavilla kynsillä) riitä koko talveksi. Jos tämän vuoden valkkarit säilyvät hyvinä, niin niistä riittää varmasti kesään saakka ja sitten voikin jo alkaa kerätä versosatoa. Joskus sipulit vain tuppaavat nahistumaan turhan aikaisin kevättalvella.
      Jättisuuret valkosipulin kynnet ovat tosiaan nopeita ja helppoja kuoria mutta välillä pitää harkita, mihin ruokaan voi laittaa tuollaisen kokonaisena.
      Kiitos samoin, mukavaa viikonloppua!

      Poista
  2. Hyvänen aika, kärhössäkin vielä kukkia. Kohta on pakko viimeistenkin luovuttaa :(

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Luultavasti tuokin jo luovutti, sillä viime yönä oli meillä melkein -7 astetta pakkasta.

      Poista
  3. Mielenkiintoinen valkkariprojekti sinulla meneillään! Onkohan meidän valkosipuli Alexandraa, kun sekin tekee välillä ihan valtavia kynsiä. Niitä on joskus isossakin sipulissa vain 3-4. Eipä ole tullut punnittua.
    Meilläkin valkosipulit pääsivät jo maahan, ja viimeiset kukkasipulitkin. Yhdet tulppaanin sipulit istutin ruukkuun ja hautasin sen penkkiin talveksi. Saa nähdä kuinka selviävät. Se on aina vähän arpapeliä.
    Meilläkin kärhöt Princess Diana ja Arabella ovat vieläkin pystyssä kukkineen, vaikka viime yönä oli yli viisi astetta pakkasta😮

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. En ole itsekään varma, onko tuo meidän valkkari Alexandraa. Sain sen nimittäin aikoinaan itusilmutaimina. Tuntomerkkien perusteella olen kuitenkin uskonut sen olevan Alexandraa. Kynsiä on maltillisesti ja joskus juurikin tuo 3-4, mutta ne ovat sitten isoja.
      Pidetään peukkuja ruukkutulppaaneillesi. Omani pääsivät maahan muiden seuraksi.
      Minä en muistanut käydä katsomassa 'Jan Pawelia' tänään. Luultavasti se ei enää kovin hehkeässä kunnossa ole, kun yöllä oli ollut melkein 7 astetta pakkasta.

      Poista
  4. Meilllä on vielä valkosipulit istuttamatta mutta pian ne pääsevät täälläkin multaan . Yksi kärhö täälläkin vielä sinnittelee. Ruukkuihin en ole vuosiin istuttanut mitään kukkasipuleita .

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Sinä oletkin sen verran etelämmässä, että ei varmasti ole vielä kiire valkosipuleilla. Tosin lämmintä on taas tännekin luvassa, eli ehkä olisi ehtinyt vielä odotella hetken. Eipähän tarvitse enää seurata säätiloja kun ovat maassa.

      Poista
  5. Sinulla onkin ollut sipulihommia ihan mukavasti. Ja sait vielä kukkivan kärhön mukaan juttuun. Meillä on ollut niin monta sen verran rapsakkaa pakkasyötä, että kukkivia kärhöjä ei enää löydy.
    Hyvää sunnuntaita!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Menihän noiden parissa puuhastellessa jokunen tovi. Meilläkin oli toissayönä melkein -7 astetta pakkasta mutta ainakin ikkunasta näyttäisi siltä, että 'Jan Pawel II' ei ole mennyt vielä mustaksi. Lähempää tarkasteltuna voi tietysti löytyä kukista paleltumisen merkkejä.
      Kiitos! Kivaa sunnuntaita sinullekin!

      Poista
  6. Mulla on nyt syyslomaviikko, ja kaikki tuo puuha vielä edessä;) Eli kukkasipulit ja valkosipuleita maahan olis tarkoitus kaivaa tällä viikolla. Olisko vinkkiä tuohon valkosipuleiden istuttamiseen, oon joskus kokeillut, mutta huonolla menestyksellä.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kivaa lomaa sitten sinulle! Valkosipuleille suosittelen kohopenkkiä ja reilua lannoitusta sekä kastelua kesällä, jos on kuivaa. Ja luultavasti teillä ehkä menestyisi paremmin maassa kuin lavakauluksessa. Huonona talvena meilläkin nimittäin meinaa lavakauluksen laitamilta istukkaat hävitä talven aikana. Laitan myös itse paksulti puunlehtiä tai muuta kasvitörkyä valkosipulirivien päälle talvisuojaksi. En tiedä, onko se tarpeellista mutta eipä näytä olleen haitaksikaan. Ohjeet taitavat yleensä käskeä istuttamaan valkosipulit 5-10 sentin syvyyteen mutta itse upotan ne varmaan lähemmäs 15 sentin syvyydelle. Jos et jotain näistä konsteista ole jo kokeillut, niin laitapa testiin. Ties vaikka sitten onnistuisit valkkarien kanssa.

      Poista

Kiitos visiitistä, toivottavasti viihdyit blogini parissa! Voit jättää kommenttiin myös pienen muiston käynnistäsi tai ajatuksia juuri lukemastasi postauksesta. Tervetuloa uudelleen!