![]() |
Loistokärhö 'The President ei vielä 30.9. ollut kärsinyt pakkasesta. |
![]() |
Kärhökaaressa tarhalyhtykärhö PRINCESS KATE ('Zoprika') suorastaan tuikki pimeässä. |
![]() |
Kameran läpi näkymä ei ollut yhtä viehättävä kuin luonnossa. Taustalla näkyy tarhaviinikärhö 'Krakowiak'. |
![]() |
Kas tässä 'Krakowiak'. Taustalla suunnilleen keskellä PRINCESS KATE vähän kajastaa pimeässä ja alaoikealla haamuilee 'The President'. |
![]() |
Luumutarhassa syysasteri ja komeamaksaruoho 'Herbstfreude' ovat komeimmillaan, loistokärhö 'Ville de Lyonissakin' on yksi kukka. |
![]() |
Syyshortensia 'Vanille Fraise' ei ihan ehtinyt saada kaikkia kukintojaan auki ennen pakkasten saapumista. |
![]() |
"Lasihelmiä" akileijan lehdellä, tarkennus vain oli ties missä. |
![]() |
Pensasmustikka 'Jorma' (?) on kasvanut tänä kesänä melkoisesti ja on saanut komean ruskavärinkin. |
![]() |
Vesipisaroiden koristama 'Herbstfreude' päättäkööt tämän pimeässä haahuilun. |
Vau, puutarha näyttää tosiaan jännittävän erilaiselta pimeässä. Hienoja kuvia ja tunnelmia!
VastaaPoistaKiitos!
PoistaHuu - hienon mystisiä ja jännittäviä kuvia, näistä tuli halloween-tunnelmat jo ennakkoon! Hämähäkinseitit vain puuttuivat, mutta niitäkin tuolla jossakin varmasti oli. Todella upeat nuo kärhökuvat, kukkien värit loistavat pimeyden keskeltä.
VastaaPoistaHyvä idea! Pitääpä etsiä Halloweeniksi niitä hämähäkinseittejäkin. Kukkia siihen aikaan ei varmaan hirveästi enää löydy. Kärhönkukat loistivat ihan livenäkin, joten oli kiva, että värit tulivat kuviin asti.
PoistaKirjoitinkin juuri että myös kuun valossa kaikki oli ihan toisennäköistä...aavemaista mutta kaunista . Ajattelin että pitäisi ottaa myös silloin kuvia ....en jaksanut .
VastaaPoistaSinä olet ottanut hienoja kuvia ...erilaisia .
Jännittävää viikonloppua vietetään lapsen lapsien kanssa viikon päästä silloin mennään Halloween tunnelmiin mutta kiitos sitä samaa .
Kuun valossa onkin ihan oma tunnelmansa. Sitä vain on todella vaikea kuvata ilman parempaa kameraa. Kiitos!
PoistaOtsalamppu on oiva keksintö ja tuo kuvaaminen sen valossa tuokin todella hienoja otoksia ja esille tulee sellaista kimallusta, jota ei aina huomaa päivänvalossa! Mukavaa viikonloppua myös sinulle!
VastaaPoistaKuvakulman tai vuorokaudenajan vaihdos tuo aina jotain uutta nähtävää esille. Kiitos!
PoistaOnneksi hait kamerankin, tuli hyviä kuvia pimeästä puutarhasta! Musta tausta saa värit hehkumaan!
VastaaPoistaKiitos! Pimeys yhdistettynä otsalampun valokeilaan sai puutarhan näyttäytymään aivan uudesta kuvakulmasta.
PoistaHienot ja tunnelmalliset kuvat.
VastaaPoistaKiitos!
PoistaTuo onkin todella hyvä idea; pimeäkuvat ovat hienoja. Taskulampuillakin usein saa teräväreunaisen ympyränmuotoisen valokiilan, mutta kuvatessa ehkä kädet eivät riitä enää taskulampun pitelemiseen.
VastaaPoistaKiitos! Otsalamppu oli kieltämättä helpompi kuin taskulampun kanssa sählääminen.
PoistaHyvät kuvat oot saanu, säkkipimmiitä on taustalla. Otsalamppu on hyvä keksintö, monessa kohtoo tarvitaan.
VastaaPoistaKiitos! Otsalampusta on syyspimeillä hyötyä.
Poista